Matematičke priče

O projektu

Učenici će u prvom polugodištu školske godine 2016./2017. tijekom ovog projekta upoznati različite dijelove Republike Hrvatske, istraživati povijest matematike, te uvidjeti kako matematička otkrića u povijesti utječu na sadašnjost. Prepoznati će i razumjeti ličnosti i pojmove koji se spominju na satu. Svi će rezultati biti prikazani u različitim web 2.0 alatima, a nastati će i mnoštvo nastavnih materijala koje će poslije moći biti korišteni u nastavi Matematike. Ovakvim načinom rada učenje postaje zanimljivije, motivirajuće, a razvijati će se i digitalna pismenost.

CILJEVI

- Upoznati učenike s matematičkom povijesti
- Smjestiti matematičke ličnosti i pojmove koji se uče na satu u povijesni kontekst
- Identificirati povijesna razdoblja i smjestiti u njih najbitnije matematičke događaje
- Upoznati učenike s različitim web 2.0 alatima i pokazati mogućnosti njihovog korištenja u različitim nastavnim predmetima
- Upoznati učenike s različitim dijelovima Republike Hrvatske
- Razvijati vršnjačko učenje, međusobnu toleranciju i digitalnu pismenost

RADNI POSTUPAK

Projekt se sastoji od 6 aktivnosti koje će se izvoditi tijekom prvoga polugodišta školske godine 2016./2017.
1. Upoznajmo se – učenici će putem web 2.0 alata predstaviti sebe i svoju školu, kao i svoj okoliš (listopad 2016.)
2. Matematika staroga vijeka-istraživanje početaka matematike u Grčkoj, Pitagorejaca, matematike u doba helenizma i postklasičnog doba, matematika starih Kineza i Indijaca, Egipćana (listopad i studeni 2016.)
3. Matematika srednjeg vijeka-istraživanje srednjovjekovne arapske i europske matematike, renesansne matematike (studeni 2016.)
5. Matematika novoga vijeka-istraživanje matematike novije notacije (prosinac 2016.)
6. Božićno druženje sudionika i razmjena dojmova i znanja temeljenih na izradi projekta
Učenici mogu raditi u timovima, na dodatnoj nastavi matematike, povijesti, izvananstavnoj aktivnosti i slično. Također projekt je lako povezati sa građanskim odgojem. Svaka škola trebala bi pratiti vremenik aktivnosti

OČEKIVANI REZULTATI

Učenici će moći