« Svibanj 2024 »

Prva mobilnost učitelja: Ankara, Turska
Autor: Ana Šabić, 1. 12. 2019.

Učiteljice razredne nastave Snježana Kukrić i Đurđica Grgić te pedagoginja Ana Šabić boravile su od 25. studenog do 29. studenog 2019. godine u glavnom gradu Turske u sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom European Food Adventures.

Sudjelovale su u provedbi prvog transnacionalnog sastanka projektnih partnera iz pet europskih osnovnih škola: iz Hrvatske, Grčke, Turske, Španjolske i Portugala.

(Kliknite na fotografiju i pogledajte kratki video)

Više pročitajte pod OPŠIRNIJE.

Glavni cilj projekta je promocija zdravog životnog stila te razvijanje zdravih prehrambenih navika uz poticanje fizičke aktivnosti učenika (sport). Uključuje razvijanje svijesti o važnosti očuvanja nacionalne kulture i tradicije, bolje upoznavanje Europske unije i europske kulturne baštine, poticanje tolerancije i otvorenosti prema različitosti.

Sastanak je održan u osnovnoj školi Mehmet Cekic Ortaokulu u Ankari.

Domaćini su predstavnike partnerskih škola dočekali srdačnom dobrodošlicom, prigodnim programom koji je uključivao i izvedbu tradicionalnog turskog plesa Segmenler te mnoštvom turskih specijaliteta.

Tijekom sastanka detaljno su razrađene projektne aktivnosti koje će se provoditi u školama tijekom ove školske godine, a posebna pozornost posvećena je planiranju aktivnosti za sastanak u osnovnoj školi Lučac u Hrvatskoj kada će uz učitelje iz partnerskih zemalja sudjelovati i učenici.

Radni tjedan započeo je obilaskom školskih prostorija u kojima se provodi program predškolskog odgoja i nastava od 5. do 8. razreda, a nastavio se upoznavanjem partnerskih zemalja, obrazovnih sustava i škola kroz prezentacije koje su pripremili svi sudionici sastanka.

Drugog dana je održan trening o upotrebi IKT-a u nastavi koji je škola domaćin pripremila u suradnji s roditeljima, stručnjacima iz područja informacijsko komunikacijske tehnologije.

Poslijepodne je bilo rezervirano za posjet Mauzoleju Ataturk (Anitkabir) i upoznavanju grada uz stručno vodstvo.

Srijedu su svi sudionici proveli na izletu u Kapadokyu.

Sastanci o projektnim aktivnostima nastavili su se u četvrtak. Dogovorene su zajedničke videokonferencije koje će se održati kroz prosinac te je uređen način provedbe projekta putem eTwinninga.

Predstavnici partnerskih zemalja sudjelovali su zajedno s učenicima, učiteljima i roditeljima škole domaćina na seminaru o važnosti usvajanja zdravih životnih navika, predstavljanju tradicionalnih sportskih igara, a započete su i dvije igre koje će se nastaviti u svim partnerskim školama.

Zadnji dan sastanka obuhvaćao je radionice o pripremi zdravog turskog sladoleda i likovnoj tehnici Ebru nakon čega su sudionici partnerskih zemalja posjetili gradonačelnika Ankare i imali priliku razmijeniti mišljenja o važnosti suradnje škola u Erasmus+ projektima.

Nakon evaluacije i svečanog zatvaranja projektnog sastanka organizirana  je oproštajna večera za sve sudionike.